Jūsu grozs

Jūsu grozs ir tukšs

Convincing the skin to cooperate or how to get rid of hyperpigmentation?

“Pierunāt” ādu sadarboties jeb kā atbrīvoties no hiperpigmentācijas?

Vai ādas hiperpigmentācija var būt bīstama dzīvībai? Parasti nē! Vai ādas hiperpigmentācija var radīt lielu psiholoģisko diskomfortu un mazināt cilvēka pašvērtējumu? Visbiežāk jā! Kas īsti ir hiperpigmentācija, kāpēc rodas nevēlamie pigmenta plankumi un vai pastāv veids, kā efektīvi no tiem atbrīvoties? Skaidro Anita Puļķe, "Veselības centrs 4" filiāles “Anti-Aging Institute” kosmetoloģe.

Hiperpigmentācijas problēma ir aktuāla visā pasaulē un lielākā vai mazākā mērā skar ļoti lielu sabiedrības daļu. Speciālisti – gan ārsti, gan medicīnas tehnoloģiju ražotāji, gan ārstniecisko un kosmētisko līdzekļu izstrādātāji rada arvien iedarbīgākas metodes, kā “pierunāt” ādu sadarboties, lai varētu atbrīvoties no nevēlamās hiperpigmentācijas - turklāt ilgtermiņā, lai plankumi, no kuriem iepriekš tikts vaļā, atkal neatgrieztos, uzspīdot pirmajiem saules stariem.

Protams, ādas veidojumiem, dzimumzīmēm, pigmenta plankumiem vienmēr jāpievērš uzmanība un jāpārliecinās vai nepastāv ļaundabīguma risks. Tādēļ, tiklīdz tiek ievērots kāds iepriekš uz ādas nebijis veidojums, plankums vai pamanītas kādas dzimumzīmes izmaiņas, jādodas pie dermatologa jeb ādas ārsta un jāpārbauda. Ja ārsts ir apstiprinājis, ka daudzie pigmenta plankumi ir tikai pigmeta plankumi, tos var novērst izmantojot vairākas metodes. Par to lasiet tālāk rakstā.

Kas ir hiperpigmentācija?

Hiperpigmentācija ir melanīna pārprodukcijas rezultātā radušies tumši plankumi uz ādas. Tie var rasties dažādu iemeslu dēļ – visbiežāk saules starojuma ietekmē un hormonālo izmaiņu rezultātā (grūtniecības laikā vai ar pieaugošu vecumu), saistībā ar orālās kontracepcijas līdzekļu lietošanu, ādas iekaisumiem (piemēram, akne, dermatīti), traumām, atsevišķu fotosensitīvu medikamentu lietošanu un sadzīves ķīmijas izmantošanu. Pat neatbilstošas mājas kopšanas produktu un dekoratīvās kosmētikas agresīva lietošana var izsaukt pēciekaisuma hiperpigmentāciju. Tā var rasties jebkurā ādas zonā, taču visbiežāk sastopama uz sejas, kakla, dekoltē, rokām un ķermeņa.

Hiperpigmentācija ir sarežģīts process, kurā iesaistītas dažādas ādas reakcijas, tās provocē arī histoloģiskas izmaiņas, kas izpaužas kā fotonovecošanās - strukturālas izmaiņas kolagēna un elastīna šķiedrās (solar elastosis), kā arī ādas aizsargbarjeras izmaiņas.

Hiperpigmentācijas veids, ko dēvējam par vasaras raibumiem, parādās jau bērnībā. Vasaras raibumu daudzums un krāsas intensitāte saistīta ar fototipu jeb ģenētiku, bet - jo vairāk laika pavadām saulē, jo izteiktāki ir vasaras raibumi.

Ar pieaugošu vecumu var parādīties plankumi, ko dēvējam par vecuma plankumiem (lentigo senilis) un saules plankumi (lentigo solaris). Ierasti tie ir labdabīgi pigmentšūnu veidojumi, kas visbiežāk rodas saulei atklātās vietās (seja, rokas, plaukstu virspuses) ultravioletā starojuma ietekmē. Pārmērīga sauļošanās pastiprina ādas hiperpigmentāciju un izsauc pāragru tās novecošanos.

Te jāpaskaidro, ka melanīnu jeb pigmentu, kas iekrāso mūsu ādu, izstrādā šūnas melanocīti. Melanīna uzdevums ir sargāt ādu no apdegumiem un audu struktūrbojājumiem, arī no šūnu DNS bojājuma, atvairot ultravioleto starojumu, taču, ja pārāk ilgi un bieži atrodamies saulē, melanīns tiek producēts nekontrolēti un pārmērīgi, uzkrājot arī brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi, kas noved pie izmaiņām ādā. Tas, vai melanocītu aktivitāte būs izteiktāka lielā mērā atkarīgs no ādas tipa, gēniem – jāņem vērā, ka gaišākas ādas īpašniekiem melanīns izstrādājas mazāk, tādēļ gaiša āda saulē vairāk apdeg, nevis iesauļojas. Saules iedarbība ir galvenais hiperpigmentācijas iemesls, kas izsauc melanīna pārprodukciju, bet pārējie faktori pastiprina šo problēmu.

Hiperpigmentācija var izpausties arī kā melazma jeb hloazma (tumši brūnas līdz melnas krāsas plankumi uz sejas un citām ķermeņa daļām). To rašanās iemesli visbiežāk ir hormonāli traucējumi, kā arī vielmaiņas traucējumi, retāk saindēšanās ar ķīmiskām vielām. Hormonālo izmaiņu dēļ šādi pigmentplankumi visbiežak veidojas grūtniecības laikā vai pēc tās, kā arī sievietēm menopauzes laikā. Melazma ir visbiežāk sastopamais hiperpigmentācijas traucējums, kas grūti padodas terapijai, jo iemesls ir hormonālie traucējumi, un uzsākot ārstēšanu, tā diemžēl var atgriezties.

Ja pastiprināta pigmentācija veidojas uz visa ķermeņa kā melanodermijas gadījumos, cēloņi var būt gan hormonāli traucējumi, gan atsevišķas slimības, gan saindēšanās ar ķimikālijām, kā arī vitamīnu vai minerālvielu trūkums, piemēram, vitamīns B12, folijskābe u.c.

Hiperpigmentācija var rasties arī pēc ādas iekaisumiem (piemēram, pēc aknes, piņņu, dermatīta), traumas, apdegumu, vai kukaiņu kodumu rezultātā.

Pigmentācijas izmaiņām var būt dažādas smaguma pakāpes, sākot no atsevišķiem plankumiem, kas tikai par dažiem toņiem atšķiras no ādas krāsas, līdz pat ļoti tumšiem plankumiem, kas nosēj visu seju, kaklu, dekoltē zonu.

Hiperpigmentācija var būt gan virspusēja (epidermāla), gan ādas dziļākos slāņos (dermāla), visbiežak tā ir kombinēta. Protams, dermālā hiperpigmentācija prasa nopietnāku terapiju.

Pigmentācijas traucējumi parasti ir saistīti ar intracelulāriem procesiem (attīstās pašā šūnā) un ekstracelulāriem (saistīti ar apkārtesošām šūnām), tādēļ ārstēšanai nepieciešama kompleksa pieeja.

Kā ārstē hiperpigmentāciju?

Ārstēšana ir atkarīga no hiperpigmentācijas cēloņa, tās veida un smaguma pakāpes. Medicīnisku apsvērumu dēļ hiperpigmentācijas ārstēšana parasti nav nepieciešama, tomēr estētisku un psihoemocionālu aspektu dēļ pacienti bieži izvēlas izmantot terapiju.

Pirms ārstēšanas uzsākšanas ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai noteiktu piemērotāko metodi. Pastāv vairāki hiperpigmentācijas ārstēšanas veidi. Pieredze rāda, ka visefektīvāk darbojas kombinētas metodes, kas ļauj šo problēmu ārstēt kompleksi. Atkarībā no pigmentācijas dziļuma hiperpigmentācijas mazināšanai tiek izmantoti arī kombinētie pīlingi, mezoterapija, lāzeri, krēmi, serumi, kas specifiski risina šo problēmu.

Ārstējot hiperpigmentāciju svarīgi pasargāt ādu no pārmērīgas saules iedarbības, tādēļ jālieto aizsargkrēmi ar filtru SPF 50 un augstāku, terapijas laikā pat ar SPF 130, piemērots apģērbs, saulesbrilles, sīkākas nianses izskaidro speciālists, kurš veic ārstēšanu.

Hiperpigmentācija parasti nav viegli ārstējama, terapija var ilgt vairākus mēnešus, kā arī bieži vien rezultāti nesaglabājas ilgtermiņā jeb recidivē (atkārtojas). Vienlaikus svarīgi būt informētam par iespējām hiperpigmentāciju novērst visefektīvākajā veidā.

Intensīva hiperpigmentācijas ārstēšana un koriģēšana ar “Dermamelan®”

Dermamelan® ir patentēta hiperpigmentācijas ārstēšanas metode melanīna pārprodukcijas mazināšanai un jaunu pigmenta plankumu rašanās ierobežošanai ilgtermiņā. Tā balstīta uz zinātniskajiem un klīniskajiem pētījumiem sadarbībā ar vadošajām dermatoloģijas klīnikām un ārstiem.

Ārstnieciskās kosmētikas ražotājs “Mesoestetic”, apkopojot un analizējot visefektīvākās aktīvo vielu koncentrācijas, ir izstrādājis inovatīvu formulu, pamatojoties uz zinātniskajiem pētījumiem, savu ilgo pieredzi šajā jomā, kā arī jaunākajām iespējām, ko sniedz mākslīgais intelekts datu un informācijas apstrādē. Metodes izstrādē “Mesoestetic” ieviesis divus jaunus patentus, kas ļauj regulēt un koriģēt pigmentācijas parādīšanos un atkārtošanos.

Dermamelan® ir specifiska, intensīva ārstnieciska metode, kas veidota viskomplicētāko hiperpigmentācijas formu ārstēšanai un kontrolei, un norit tikai speciālista uzraudzībā. Šī procedūra kalpo ne tikai hiperpigmentācijas novēršanai, bet tā ir arī koriģējoša šūnu līmenī, palēninot paša melanīna rašanos. Dermamelan® palēnina melanīna sintēzi, kavē melanīna pārnesi no melanocītiem uz keratinocītiem, samazinot melanīna sintēzes stimulējošo enzīmu darbību, kā arī samazina iekaisuma un asinsvadu reakcijas, kas ir iesaistītas hiperpigmentācijas attīstības procesā.

Dermamelan® procedūru norise

Dermamelan® procedūru kurss ilgst četrus mēnešus, kura laikā klients lieto mājas ādas kopšanas produktus.

Pirmās konsultācijas laikā speciālists veic rūpīgu anamnēzes ievākšanu, ādas apskati un tās sagatavošanu procedūrām. Ja pastāv kontrindikācijas, par tām informē, izskaidro klientam visas nianses, kas ārstēšanas kursa laikā jāievēro.

Pēc tam klients saņem trīs Dermamelan® produktus ādas kopšanai mājās, kas jālieto četrus mēnešus:

 • produktu hiperpigmentācijas ārstēšanai (satur specifiskas patentētas aktīvās vielas, retinolu, skābes u.c.),
 • ārstniecisku mitrinošu produktu blakņu un komplikāciju novēršanai, kas indivduāli var rasties atkarībā no ādas stāvokļa un ādas tipa (apsārtums, ādas lobīšanās, velkoša sajūta u.c.),
 • produktu ar saules aizsardzības faktoru SPF 130.

Speciālists izskaidro, kā produkti jālieto, kādā secībā, kas jāņem vērā un kādas izmaiņas jāveic terapijas laikā. Lai sniegtu atbildes uz visiem jautājumiem, kas rodas ārstēšanas procesā, speciālists visu četru mēnešu laikā ir pieejams saziņai ar klientu.

Dermamelan® divi vienā

Dermamelan® procedūru kurss nodrošina ne tikai efektīvu hiperpigmentācijas ārstēšanu, bet tam ir arī intensīva anti-age iedarbība. Izteikti uzlabojas ādas kvalitāte, ādas stāvoklis – tā kļūst gluda, starojoša, iegūst tonusu.

Kombinētu procedūru efektivitāte

Dermamelan® procedūras ieteicams arī kombinēt ar lāzerterapiju, ko veic hiperpigmentācijas mazināšanai. Tā ir viena no populārākajām procedūrām pasaulē un ko ņemot vērā katra klienta individuālās ādas īpašības (jutīgumu, ādas struktūru, fototipu utt.), veiksmīgi pielieto arī “Veselības centrs 4” speciālisti.

Dermamelan® procedūras četru mēnešu kursa cena: 800-850 EUR

Uzzini arī par procedūrām Cosmelan®, kurām ir atškīrīga aktīvo vielu koncentrācija (kurss aizņem sešus mēnešus) >>

Hiperpigmentācija īsumā

 • Kas tas ir? Hiperpigmentācija ir melanīna pārprodukcijas rezultātā radušies tumši plankumi uz ādas.
 • Cēloņi. Saules ultravioletā starojuma ietekme, iedzimtība, pieaugošs vecums, hormonālas izmaiņas,
 • dažādas slimības, apdegumi, traumas, medikamenti, ķīmiskas vielas.
 • Kad jādodas pie speciālista? Ja pamana uz ādas izmaiņas, jaunus plankumus, neregulāras formas,
 • nevienmērīgas krāsas veidojumus u.c., lai pārbaudītu un noteiktu, vai nav ļaundabīguma riska.
 • Diagnostika. Anamnēze (pacienta slimību vēsture), ģimenes anamnēze, ādas apskate, optiskā un digitālā dermatoskopija, ja nepieciešams – audu biopsija – invazīva ādas parauga noņemšana analīzei.
 • Ārstēšana. Medicīnisku aspektu dēļ hiperpigmentācijas ārstēšana parasti nav nepieciešama, tomēr estētisku apsvērumu dēļ pacienti bieži izvēlas terapiju. Pastāv vairāki veidi, kā mazināt vai novērst hiperpigmentāciju. Lai saņemtu palīdzību, jādodas pie dermatologa vai kosmetologa, kurš specializējies hiperpigmentācijas ārstēšanā. Ārstēšanai izmanto dažādas procedūras, piemēram, ārstnieciskās depigmentējošās (balinošās) lokālās metodes, ķīmiskie pīlingi, lāzerterapija, ādu balinoši krēmi u.c. Pirms ārstēšanas uzsākšanas ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai noteiktu piemērotāko
 • metodi, jo tā atkarīga no hiperpigmentācijas cēloņa un smaguma pakāpes.
 • Profilakse. Jālieto saules aizsardzības līdzekļi, jāizvēlas apģērbs, galvassega, saulesbrilles, kas palīdz
 • mazināt saules ultravioletā starojuma ietekmi, jāveic profilaktiskas pārbaudes pie dermatologa, jāievēro ārstu ieteikumi saistībā ar atsevišķu medikamentu lietošanu un neuzturēšanos saulē.

Konsultēja “Veselības centrs 4” filiāles “Anti-Aging Institute” kosmetoloģe Anita Puļķe

Iepriekšējais raksts
Nākošais raksts